Petr Svoboda odjíždí na vyšetření své achilovky do Mnichova

Spala/Praha 14. lednaKateřina Čechová, Martin Mazáč a Petr Peňáz jsou v těchto dnech společně s trenérem Luďkem Svobodou na soustředění v polské Spale a čekají je tam ještě čtyři dny tréninku. Myšlenkami je však především trenér doma v Praze. Petr Svoboda totiž v pondělí 14. ledna odjíždí na vyšetření své, už přes rok „bolavé“ a již dvakrát operované achilovky, do Mnichova na ortopedickou kliniku k vyhlášenému ortopedovi profesoru Hansi Wilhelmovi Wolfarthovi – Mullerovi. U něj se už léčila celá řada nejvěhlasnějších sportovců z celého světa, včetně Usaina Bolta.

Co mají společného tyto hvězdy světového sportu (a nejen sportu) – cyklistická star nedávné minulosti Ir Stephen Roche, španělský golfista José Mario Olazabal, německý vítěz Wimbledonu Boris Becker, americká lyžařská superstar Bode Miller, světoznámí fotbalisté Němci Franz Beckenbauer, Gerd Muller, Sepp Meier, Jurgen Klinsmann, Bastian Schweinsteiger (na snímku s Mudr. Wolfarthem – Mullerem při tréninku Bayernu), Angličané David Beckham, Michael Owen, Brazilec Ronaldo, atletické hvězdy vytrvalkyně Britky Kelly Holmesová a Paula Radcliffeová, etiopská mistryně světa Masered Defarová, sprinteři Američané Maurice Greene a Tyson Gay, jamajský, nejlepší sportovec světa současnosti, Usain Bolt, ale i italský pěvec, tenorista, Luciano Pavarotti? Na první pohled by se dalo říci, kromě toho, že jsou to světově uznávané celebrity, nic. Ale něco byste v jejich životě společného našli a tím je pobyt a léčení u věhlasného německého ortopeda profesora Hanse Wilhelma Wolfarth – Mullera v Mnichově. Všichni mu vděčí za pomoc při svých zdravotních obtížích a umožnění tak pokračovat ve svých kariérách. Zajisté i oni mu říkají „Léčící Hans“, což je jeho přezdívka mezi pacienty. Kdo je tento „mladý“ sedmdesátník (sedmdesáti let se dožil loni v srpnu)? Pro někoho „šaman“, který pro léčení používá neobvyklých metod (opichy postižených partií výtažky z krve telat a koz, či olejem z kohoutích hřebínků), pro jiné největší světová lékařská kapacita v oblasti ortopedie. Většina jeho pacientů k němu vzhlíží jako k „pánu bohu“, který jim může a musí pomoc. A s takovou jede do Mnichova i Petr Svoboda. Ten krok jsme konzultovali se všemi, co se o Peťana tady v Česku starají, s Mudr. Karlem Horelem, který Petra operoval i se šéflékařem české atletické reprezentace Mudr. Jiřím Neumannem.
Jistě pochopíte, že není příliš snadné se k takové světově uznávané kapacitě „probojovat“. My za to musíme poděkovat všem, kteří na návštěvě Peťana v Mnichově mají nějakou zásluhu - od jeho bývalého manažera Alfonze Jucka, který díky své známosti s manažerem Usaina Bolta, v Mnichově vyšetření, právě přes Bolta, zařídil, až po Josefa Jindru, který jako nynější Petrův manažer cestu a vyšetření na ortopedické klinice v Mnichově financuje. Peťan si má, dle instrukcí z Mnichova, vzít s sebou veškerou dokumentaci o jeho dosavadní léčbě: Podle návodu, který mu byl zaslán mailem, musel prodělat snad nejdůkladnější vyšetření krve v životě (a to i věci, které se u nás při obdobných vyšetřeních vůbec nedělají) a výsledky veze také s sebou.
Hans Wilhelm Wolfarth – Muller (na snímcích) byl v mládí aktivním sportovcem, dělal atletiku, ale po vystudování medicíny se na veřejnosti proslavil nejprve jako lékař fotbalového týmu Bayernu Mnichov a později i jako šéflékař německé fotbalové reprezentace. V Bayernu působí od roku 1077! Od té doby prošlo jeho rukama několik generací německých fotbalových hvězd a nejen německých. Profesora Mudr. Wolfartha – Mullera navštěvují i hvězdy světové atletiky a většinou je, v neskutečně krátké době, zbaví dlouhodobých problémů. O tom by mohlo mnoho atletických hvězd vyprávět. Například britská vytrvalkyně Paula Radcliffeová (na snímku s doktorem Wolfarth – Mullerem) se u něj léčila poprvé před 17 lety a poté se z ní, po vyléčení dlouhodobých problémů, stala jedna z nejlepších vytrvalkyň všech dob. Usain Bolt (na snímku po londýnském vítězství) se poprvé dostal k profesoru Wolfarth – Mullerovi ještě v době, kdy nebyl takovou hvězdou jako nyní. Díky jeho sponzorské smlouvě s Pumou mu ještě v juniorských letech pomohl doktor Wolfarth – Muller s achilovkami a Usain Bolt (na snímku je doktor Wolfarth – Muller s tretrami, které mu věnoval Usain Bolt po londýnské Olympiádě) vyhledal jeho pomoc i loni před OH v Londýně. To jej po jamajské kvalifikaci, kde prohrál s Yohanem Blakem, trápila záda a po svém velkém triumfu v Londýně neopomněl prohlásit: „Děkuji doktoru Wolfarth – Mullerovi, bez něj bych na zlato tady nedosáhl!“
Ortopedická klinika profesora Wolfarth – Mullera se nachází v Mnichově v Alte Hof a sídlí v gotickém domě z 12. století (na snímku dole). Je zřejmě nejlépe a nejmoderněji vybavenou ortopedickou klinikou na světě. Velice úzce spolupracuje s podobnou věhlasnou klinikou ve Vailu, v Coloradu, v USA a v poslední době byl profesor Wolfarth – Muller vyzván aby pomohl zařídit a vybudovat podobnou kliniku i v Brazílii, kde by sloužila pro MS ve fotbale 2014 a OH v Rio de Janeiru v roce 2016.
Petr Svoboda bude jedním z prvních českých sportovců (přehled o tom nemáme), kteří se budou na této ortopedické klinice léčit. Profesor Hans Wilhelm Wolfarth – Muller má kromě skvělého vybavení své mnichovské kliniky ještě jeden dar – a tím jsou jeho ruce. Sám v nadsázce tvrdí, že „osahání“ si problematických míst na těle sportovce je více, než magnetická rezonance. Jeho bohaté a mnoholeté lékařské zkušenosti jej k takovým prohlášením opravňují a nám, tedy Petru Svobodovi, nezbývá, než věřit, že jeho ruce a metody pomohou i jemu…. Kéž by…
Peťan by měl v Mnichově strávit několik (tři, či čtyři) dní a co bude po tom, to ukáže až důkladné tamější vyšetření…


Návrat