Zásluhou Jiřího Hudce a Aleše Höffera se čeští překážkáři dočkali opět medailí

Praha 17. listopadu – Čeští překážkáři minulého století se mnoha medaili z velkých mezinárodních akcí nedočkali. Výjimkou byl Lubomír Nádeníček, medailista z ME, který spolu s Petrem Čechem startoval i ve finále Olympijských her v roce 1972 (dosud největší historický úspěch českých překážkářů na OH). Až osmdesátá léta přinesla české atletice i opakovaně velké medaile z krátkých překážek. Zasloužili se o ně Jiří Hudec a Aleš Höffer.

Po éře kralování Julia Ivana a Jiřího Čeřovského, se do popředí českých překážek začala prosazovat generace překážkářů narozených po roce 1960 a to především Jiří Hudec a Aleš Höffer. Tito dva překážkáři dokázali posunout české rekordy až k absolutní evropské špičce a pro Československo přivezli i několik medailí především z halových závodů na 60 m překážek.
Brněnský odchovanec trenéra Jana Pospíšila Jiří Hudec se prezentoval skvěle již jako junior. Ve Vídni - Schwechatu v roce 1983 se stal juniorským mistrem Evropy v českém juniorském rekordu 13,75 (překonal jej až Martin Mazáč) a ve své úspěšné kariéře pokračoval i jako senior. Pravidelně se zúčastňoval halových evropských šampionátů a dalo by se říci, že i pravidelně se v nich dokázal probojovat do finále. Jeho největším úspěchem mezi seniory byl zisk dvou bronzových medailí (1984 a 1992) a jedné stříbrné z HME v roce 1985. Jiří Hudec startoval i na HMS (4x z toho 2 x v semifinále) MS (3x a v letech 1987 a 1991 běžel semifinále) a OH, kde se v roce 1988 probojoval také do semifinále. Co se týká kvality medaile z velké mezinárodní akce, jej předčil bývalý člen naší skupiny, odchovanec příbramské atletiky, závodící v barvách SK Slavia Praha a první opravdu „velký“ překážkář, kterého jsem kdy trénoval, Aleš Höffer (na snímku), který byl u nás tak trochu ve stínu Jiřího Hudce, s čímž se nerad smiřoval. V roce 1988 však v halové sezóně chytil skvělou formu a opakovaně překonával české rekordy v běhu na 60 m překážek od času 7,77 až k vynikajícímu výkonu na ME v Budapešti, kde vybojoval zlatou medaili v čase 7,56. Tento jeho český rekord vydržel až do roku 2010, kdy je překonal Petr Svoboda. Kromě zlata z HME se mohl pětinásobný mistr republiky Aleš Höffer pochlubit i dalšími starty na HME (4x) a MS (1987 – semifinále) a probojoval se, jako první český překážkář i do finále Světové Grand Prix. Venku na stodesítce se mu podařilo v roce 1987 vytvořit český rekord časem 13,53 a o setinu tak vylepšit rekord Julia Ivana. Ten rekord však Alešovi nevydržel dlouho (stejně tak jako „nevydržel“ Aleš mezi námi a v současné době se již dívá na tento svět, po nečekaném úmrtí, z překážkářského nebíčka a překonání svého českého halového rekordu se tak nedožil).
Krátce po překonání českého rekordu na stodesítce jej Alešovi uzmul jeho velký domácí rival, dokonce jedenáctinásobný mistr republiky, Jiří Hudec časem 13,48 a Hudcův rekord vydržel až do roku 2008, kdy nastoupila éra Petra Svobody.
V době kralování dvojice Jiří Hudec a Aleš Höffer se pod hranici 14 sekund dostala i celá řada dalších překážkářů – člen naší skupiny Petr Obdržálek, opakovaně Pavel Šáda, desetibojaři Robert Změlík, Tomáš Dvořák (oba trénovali určitou dobu také v naší skupině) a Roman Šebrle a především slovenský překážkář, bývalý člen naší skupiny, Igor Kováč… a tomu bude věnována naše další aktualita.


Návrat