Podblanická tretra přivedla do Vlašimi velice kvalitní atletiku

Vlašim 30. srpna 2019 - Když jsem před mnoha lety, jako dorostenec a junior oblékal dres Spartaku Vlašim vůbec mě nanapadlo, že by se mohl u Blanice konat nějaký mezinárodní mítink. Od té doby proteklo Blanicí hodně vody a v pátek se na stadiopně Na lukách sešla skvělá mezinárodní konkurence a Vlašim viděla nejlepší atletický mítink v historii klubu. Premiérový ročník Podblanické tretry přivedl na start atlety ze všech kontinentů a diváci, který přišlo dost, vidělo velice kvalitní výkony. K těm přispěli i členové naší skupiny, zvláště Petr Svoboda byl na dráze ve Vlašimi velice vřele diváky přivítán a svedl opět pěkný souboj s Brazilcem Joaem Vitorem de Oliveirou...

Na stadioně Na lukách u Blanice ve Vlašimi většinou fouká protivítr a ten úřadoval i v pátek, kdy se tam uskutečnil první ročník Podblanické tretry. Můj brácha Martin spolu s několika manážéry přivedl do Vlašimi skvělou atletiku, včetně borců, startujících i v seriálu Diamantové ligy. Diváků přišlo také hodně a mohli se kochat skvělými výkony. Dva výkony indických oštěpařů přes 80 m, stejně dva výkony oštěpařek z Japonska a Indie přes 60 m snasou světovou úroveň. Výkon britského koulaře přes 20 m také Vlašim nikdy neviděla. Souboj dálkařek z USA, Uruguaye a Srbska na hranici 630 cm přímo pod tribunou strhl diváky k častému potlesku. Nás samozřejmě nejvíce zajímali sprinterské disciplíny, v nichž se na start překážkových závodů postavili i členové skupiny. Kateřina Kodrová doběhl na 100 m překážek třetí v čase 14,26. Jasnou vítězkou se stala česká šampionka Lucie Koucdelová solidním časem 13,39. Před Kačkou doběhla ještě o desetinu bronzová z M ČR Teraza Vokálová.
Jako největší českou atletickou hvězdu prezentovali ve Vlašimi Perta Svobodu. Pro něj to byl letošní třetí závod po zranění a to během šesti dnů. V sobotu vyhrál Extraligu na Julisce, ve středu doběhl druhý na mítinku v Brně, kde se dostal pod 14 sekund a časem 13,98 a vrátil se na čelo českých tabulek. Třetí tam doběhl Jan Kisiala v čase 14,26. Se svým přemožitelem z Brna brazilským semifinalstou OH v Riu Joaem Vitorem de Oliveirou (v Brně 13,83) se utkal i ve Vlašimi. Na Peťana byly ty tři závody asi už dost, vždyť během těch šesti dnů přeběhl v závodech více překážek, než za celý poslední rok! Navíc překážkářům nepřál vítr, vál proti směru jejich běhu. Oliveira byl opět úspěšnější a tentokrát o více, než v Brně. Vyhrál v čase 13,79, Petr doběhl druhý 14,08. O třetí misto svedli velký vyrovnaný souboj dva nejlepší čeští překážkáři do 23 let. Semifinalista ME U23 a mistr ČR v té věkové kategorii David Ryba byl v cíli o setinu dříve než Jan Kisiala, který dosáhl času 14,35. Spolu s muži běželi i naši dva junioři Martin Janský oplatil Ivanu Zavřelovi čtvrteční porážku z Julisky. S výkony však oba spojokeni nebyli. Martin běžel 15,16 a Ivanovi se běh vůbec nepovedl a do cíle skoro došel...
Hladké sprinty byly v réžii Kanaďana Gavina Smelliho, který přiletěl do Vlašimi přímo z Diamantové ligy v Paříži, kde se podílel mimo jiné na vítězství kanadské štafety 4 x 100m. Ve Vlašimi vyhrál nejprve 200 m v čase 20,74 a poté i stovku za 10,25 a to vše opět v protivětru přes 1m/s.
Stovku žen vyhrála juniorská mistryně světa na 400 m indická atletka Hima Dasová časem 11,74.
První ročník Podblanické tretry se povedl a snad se zrodila nová tradice. Mě, jako trenéra, potěšilo i setkání s mnoha atlety, s nimiž jsem před léty oblékal vlašimský dres. S Hankou Kárníkovou, Mirkou Dočkářovou, Karlem Hrabánkem, Jardou Líznerem, Jindrou Ottlem, Josefem Vondrákem jsme si měli o čem povídat...Foto k lenku ¨: Denisa Jojka Kisialová