Světové sprinterky (5) – Verena Sailerová nejrychlejší žena bílé pleti

Praha 14. listopadu – Světový sprint mužů i žen ovládají v současné době atleti z USA a Karibské oblasti. Prorazit mezi tuto plejádu atletů černé pleti není vůbec snadné. Občas se to někomu podaří, mezi ženami může být takovou výjimkou německá sprinterka Verena Sailerová.

Verenou Sailerovou (na snímku) se dobře známe z častých společných výcvikových táborů na Kanárských ostrovech ve středisku La Santa. Verena Sailerová tam jezdí se skupinou sprinterek z Mannheimu téměř tak často jako my a tak se každoročně několikrát za rok vídáme na stadionu v plné přípravě na sezónu. Kačka Čechová tak může tak na vlastní oči vidět, jak a co trénuje žena, která má osobní rekord na 100  m 11,18. Verena se narodila v roce 1985, takže je o tři roky starší, než Kateřina. V šestnácti letech běžela stovku za 12,13. To už trénovala pod vedením trenéra Valerije Bauera a nímž se dosti dobře znám. Pochází v bývalého Sovětského svazu, z Kirgizie a po emigraci do Německa oslovil vedení atletického klubu v Mannheimu, že by rád pomohl s tréninkem mládeže. Neměl žádné trenérské vzdělání, pouze sprinterskou minulost. Byl držitelem kirgizských rekordů na 100 a 200 m a tak jediným jeho „vysvědčením“ byl čas 10,28 na 100 m. V Mannheimu dostal na starost, jako dobrovolný trenér, skupinku mladých atletů ve věku 13 – 15 let a mezi nimi byla i Verena Sailerová. Od té doby se datuje jejich spolupráce.
V osmnácti letech vyhrála Verena německý juniorský šampionát na 100 m a byla šestá na MEJ. V roce 2004 se stala v Německu šampiónkou do 23 let  a byla pátá na MSJ a zaběhla stovku za 11,49. O rok později získala bronz na evropském šampionátu do 23 let v Erfurtu a o dva roky později na tomto šampionátu v Debrecenu vyhrála stovku a dostala se k času 11,31. Od roku 2006 je nepřetržitě (4x) mistryní Německa v běhu na 100 m (vystřídala na postu německé jedničku Marion Wagnerovou) a k tomu má ještě jeden titul z halového šampionátu na 60 m z loňského roku. Verena Sailerová si zaběhla loni i olympijské finále. Ve štafetě 4 x 100 m skončily Němky páté a to bylo předznamenání jejich medailového úspěchu na letošním světovém šampionátu na domácí půdě v Berlíně. Vereně se hodně povedla halová sezóna, V Turíně na mistrovství Evropy si doběhla podobně jako Petr Svoboda pro bronz a to byl důvod pro mě a jejího trenéra Bauera k menší oslavě dvou bronzů na závěrečném rautu. Před MS v Berlíně se Verena Sailerová zrychlila na stovce až k času 11,18 a tímto výkonem je nejrychlejší ženou bílé pleti na světě, opět podobně jako Peťan mezi muži překážkáři. Individuální závod na 100 m se jí v Berlíně zas tak moc nepovedl. Vypadla v semifinále, ale vše si pak vynahradila, jako členka německé štafety 4x 100 m. Němky doběhly do cíle třetí a tak se mohla Verena radovat z velké světové medaile…. Mylím si, že o ní ještě hodně uslyšíme…Návrat