Napsali o nás

Publicita v denním tisku je velmi důležitá a tak Vám přinášíme vybrané články, které se o naší skupině v posledních letech objevily. Některé články nemůžeme na našich stránkách uvést, protože na ně platí autorská práva a lze je uveřejnit na jiných webech pouze se souhlasem vydavatele. Uvádíme pouze delší rozhovory s členy skupiny, nebo články týkající se celé tréninkové skupiny.

Semifinále bylo konečnou…

www.čtk.cz - Peking - Do semifinále závodu na 110 metrů překážek Petr Svoboda postoupil po protestu, aniž by v rozběhu odstartoval, a ani druhý běh se českému rekordmanovi na mistrovství světa úplně nepovedl. Už v náběhu na první překážku chyboval, na čtvrtém "plůtku" navíc měl lehkou kolizi s Brazilcem Joaem Vitorem De Oliveirou.

V rozběhu bylo potřeba předvést výkon 13,61 sekundy pro semifinálový postup, což ale Svoboda nepotřeboval. Po ulitém startu uspěl s protestem a byl do boje o postup do finále dosazen. "Chtěl bych ukázat, že na to mám, i když jsem to nemohl ukázat na dráze," plánoval po emotivním středečním dopoledni v Ptačím hnízdě.

To se mu ale nepodařilo. "Nepovedené mistrovství světa," hlesl Svoboda. "Musím se na to podívat, ale na čtvrté překážce jsem dostal loket od toho Brazilce. Když jsme doběhli, tak se mi tam několikrát omlouval. Beru to, stává se to, jsou to překážky, když nepřekáží překážka, překáží soupeř vedle. Ale je to smůla," pokrčil rameny Svoboda.

Český rekordman se ale nechtěl vymlouvat. Sypal si i popel na hlavu. "Zkazil jsem už náběh na první překážku, kdy jsem v tom seděl. Pak jsem sundal snad všech deset překážek," mávl rukou. Za ním v první dráze zůstaly stát dva plůtky, jen jediný přešel čistě bez škobrtnutí. "Po té kolizi jsem se dostal dolů do kolen. Snažil sem se to rvát, ale nešlo to," řekl.

Od svého triumfu na halovém ME v Paříži v roce 2011 tři roky pauzíroval kvůli dramatickému zranění achillovky, ale loni se dokázal vrátit senzačním pátým místem na ME v Curychu. Svoboda ale chtěl víc. Chtěl ale asi moc. "Hrozně moc si přeju uspět po tom návratu. V Curychu to byl zázrak, tady jsem to najednou chtěl vylepšovat," přemýšlel nahlas.

Potřeboval by však několik sezon v kuse bez zranění trénovat a závodit. "Alespoň tři roky. Na to se líp navazuje. Nejde si myslet, že budu běhat české rekordy. Já se na to cítím, fyzicky jsem připraven, ale hlava to asi ještě neumí pobrat. Neumím si to vysvětlit," podotkl. "Chtěl bych se spíš ustálit, každý závod cítit, že to bude dobré a pak aby to skutečně dobré bylo. Ne, že se na rozcvičováku budu cítit, že poběžím 13,30, a poběžím 13,67, jako dneska," dodal.


Šťastný zvrat!

Deník Sport – Autor: Martin Hašek -  Hororový začátek mistrovství světa se pro Petra Svobodu v Pekingu proměnil ve šťastný obrat. Rozhodčí závodníka na 110 metrů překážek nejdřív vyloučili z rozběhu kvůli údajnému ulitému startu. Jury ale uznala protest české výpravy a zařadila Svobodu do čtvrtečního semifinále.

"Právě jsem se dozvěděl, že jsem postoupil rovnou do semifinále, aniž bych udělal krok, je to vtipný,“ reagoval Svoboda v bezprostřední reakci. „Bylo to těžký, zároveň jsem rád, že byla pravda, co jsem si myslel, že konečně vyhrála pravidla.“

Svobodovi při startu rozběhu počítač naměřil startovní reakci - 0,048 sekundy, o 152 tisícin rychlejší, než je povoleno. Spor se vedl o to, jestli Svoboda zahájil „startovní pohyb“, což je klíčový terminus technicus. Pokud závodník startovní pohyb zahájí dříve, než zazní výstřel, jde o chybný start.

Jury český protest uznala na základě současného výkladu pravidla 162.6 o chybném startu, kde se tvrdí: „Jakýkoliv pohyb závodníka, aniž noha/nohy závodníka ztratí kontakt s nožní podpěrou startovního bloku, nebo ruka či obě ruce ztratí kontakt se zemí, nesmí být považován za zahájení startovního pohybu.“

Svoboda se zřejmě zhoupnul v blocích, čímž zapůsobil na zátěžové bloky, a proto mu byla naměřena příliš rychlá reakce. Svoboda však tvrdí, že se nohama ani rukama od podložky nezvedl.
„Přepadával jsem na ruce, ale rozhodně jsem se nezvedl,“ hájil se Svoboda.

Technická vedoucí výpravy Marta Feiková za českou výpravu podala protest, v němž tuto argumentaci použila a požadovala buď nový start v rozběhu, nebo přímý postup do semifinále.
„Přiznám se, že mi srdce mlátilo asi dvě stě tepů za minutu, jako bych běhal závod. Měl jsem strach, že když mě nechají běhat samotného, že to bude propadák,“ řekl Svoboda. „Jsem vyšťavený, je těžké na psychiku tady čekat a vědět, že osud je v cizích rukou.“

Jury po dvou a půl hodinách od startu po přezkoumání videa český protest uznala. „Atlet postoupí do semifinále, kde bude nasazen do dráhy číslo 1,“ stojí v rozhodnutí jury.

Semifinále se mělo původně skládat ze tří běhů po osmi závodnících. V Ptačím hnízdě je ale devět drah, takže Svobodův postup nezpůsobí žádné další komplikace.

„Já jsem šťastný, zkusím zítra běžet v semifinále a sám sobě i trenérovi neudělat ostudu, že jsem šel do semifnále přímo bez běhu,“ uvedl Svoboda. „Šel jsem hladce do semifinále, anichž bych hnul brvou. Bude to neuvěřitelný tlak dokázat, že tam patřím, abych předvedl čas odpovídajícímu tomu, že bych tam měl být.“

Protest podávala také americká výprava proti podobnému případu Ronnieho Ashe, který byl kvůli údajnému ulitému startu rovněž vyřazen ze Svobodova rozběhu. Zatímco Svoboda ale dráhu spořádaně opustil, Ash se s rozhodčími několik minut hádal.

„To mě štve, to je nesportovní chování. Abych tam stál a dělal scény, že jsem se nehnul… Když mi to ukážou na papíru, tak odsud odejdu,“ komentoval to Svoboda.


Pravidla vyhrála

www.idnes.cz – Autor: Tomáš Macek - Peking - Loni hovořil v Curychu o zázraku, když se po třech letech vrátil na scénu a na mistrovství Evropy vybojoval páté místo. Do Pekingu odjížděl na mistrovství světa s vírou v další sportovní „zázrak“. Jenže do rozběhu na 110 metrů překážek nakonec Petr Svoboda ani nevyběhl, rozhodčí jeho start označili za ulitý. Přesto se nakonec probil do semifinále. Protest české výpravy uspěl.

Nejprve rozhodčí diskvalifikovali ve druhém rozběhu za ulitý start Američana Ronnieho Ashe, který v blocích evidentně cuknul. Ash s vyloučením nesouhlasil, protestoval, hádal se s rozhodčími a odmítal odejít. Dával tak vzpomenout na slavnou scénu, kdy americký sprinter Drummond na šampionátu v Paříži 2003 odmítal přijmout diskvalifikaci, lehl si na dráhu a blokoval tím opakovaný start.

Když byl Ash konečně vyveden za dráhu, startovalo se znovu.

A opět neúspěšně.

Tentokrát zazářilo u jména Petra Svobody na počítači -0,048, tedy ulitý start. Byl diskvalifikován na základě pravidla 162,7. Na trenéra Luďka Svobodu šly na tribuně mdloby, studený ručník si dával na hlavu.

Ulitý start sice nebyl na první pohled patrný, přesto se český atlet na rozdíl od Ashe sebral a hned odešel.

Ale smířen rozhodně nebyl.

„Nezvedl jsem ruce, jenom jsem se zhoupl v nohách,“ lamentoval v mixzóně, kde se sportovci setkávají s novináři. „Nevím, co udělal ten Ash, ale měl hned vypadnout pryč. Když už ho jednou vyloučí, tak ať jde do haj... Já tam taky nedělal scény. Radši jdu pryč, dám protest a zkusím to změnit. Ať mě pak dodají do semifinále, třeba do první lajny (ta je jinak volná). Ale rozhodně tam nebudu stát a dělat deset minut scény jako Ash. Jeho chování mě děsně štvalo.“ Připustil, že právě Ashovo dohadování a odkládání startu jej na startu rozhodilo.

„Byl tam celkově bordel a já už byl vyflusanej. Nechci to na Ashe svalovat, ale je to nesportovní. Mě osobně vytáčelo, co dělá, už jsem to chtěl mít za sebou. Nemám rád závody ráno, radši běhám odpoledne. Jeho chování má na tom, co se mi pak stalo, malý podíl, ale...“

Podle pravidel nesmí atlet ztratit kontakt nohy nebo ruky s podložkou. Svoboda tvrdí, že ho ani na chvíli neztratil. Rozhodčí nicméně byli původně jiného názoru.

„Mírně jsem přepadával na ruce,“ uznal český překážkář. „Ale ruce jsem rozhodně nezvedl. A jestli jsem natlačil nohy do bloků, tak to je normálně podle regulí. I z dřívějška si to pamatuju."


Rozběh neběžel, přesto postupuje

Česká televize - Peking - Původně to vypadalo na velmi smolný návrat na světovou scénu, nakonec ale Petr Svoboda poběží semifinále atletického mistrovství světa v Pekingu. Český rekordman byl sice ve svém rozběhu na 110 metrů překážek diskvalifikován kvůli předčasnému startu, vedení výpravy ale podalo proti spornému výroku rozhodčích úspěšný protest. Vyřazena naopak byla kladivářka Tereza Králová, která předvedla svůj nejhorší výkon za pět let 61,39 metru a skončila na předposledním třicátém místě. V odpoledním programu bude na obhajobu světového titulu útočit překářkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Vítězslav Veselý.

Ve Svobodově druhém rozběhu se nejprve zhoupnul v blocích Ronnie Ash, který proti diskvalifikaci na místě dlouho protestoval a závod se kvůli němu zdržel o několik minut. Když se ozval povel startéra "pozor" při opakovaném startu, zátěžové bloky odhalily cuknutí nohy bývalého halového mistra Evropy Svobody. Na displeji se hned objevil reakční údaj -0,048 sekundy, přičemž povolená hranice činí 0,100 sekundy.

Český rekordman po svém vyloučení z běhu s výrokem rozhodčích nesouhlasil a vedení výpravy podalo protest. "Podle našeho názoru a podle pravidla náš atlet neztratil kontakt s podložkou rukama ani nohama," stálo v oficiálním protestu, který za výpravu řešil šéftrenér Tomáš Dvořák a technická vedoucí Marta Feiková.

Pravidla hovoří o tom, že se atlet v blocích smí pohnout, nesmí však ztratit rukama či nohama kontakt s podložkou. Není v nich však jasně uvedené, kdo a jak určuje, zda atlet v případě ulitého startu podle zátěžových bloků kontakt rukama či nohama s podložkou ztratil. "Po zhlédnutí videa se jury rozhodla protest uznat. Atlet bude nasazen do semifinále jako 25. závodník. Bude nasazen do odpovídajícího semifinále a poběží v dráze číslo jedna," uvedla jury v zápise o protestu.

Její rozhodnutí se může stát precedentem při ne zcela jasném výkladu pravidla, které bylo upraveno letos v dubnu. "Vyhrála pravidla, co je pravidly dáno, to je psáno," radoval se Svoboda z diplomatického úspěchu. Na výsledek jednání čekal dvě a půl hodiny. "Přiznám se, že mi srdce mlátilo 200 tepů. Měl jsem strach, že mě nechají běžet samotného ještě jednou, což bych nedal, protože jsem psychicky vyšťavený. Je to neuvěřitelný tlak tady sedět a doufat."

Svoboda se po letech zdravotních problémů loni vrátil pátým místem na mistrovství Evropy v Curychu a v Pekingu chtěl postoupit alespoň do semifinále. Tu možnost dostal u zeleného stolu. "Jsem šťastný, co na to mám říct. Zkusím běžet tak, abych všem dokázal, že bych šel do semifinále tak jako tak. Abych předvedl, že tam patřím," prohlásil.

Svoboda přiznal, že při povelu "pozor" lehce přepadával na ruce. "Ale ruce jsem rozhodně nezvedl, normálně jsem zatlačil do bloků. Vím, že to byla moje chyba, ale ruce jsem nezvedl, to znamená, že jsem pravidla neporušil. Už se to několikrát na závodech stalo," řekl Svoboda.


Bezpečností kontrola u atletů

Deník Právo – Autor: Michal Osoba – Peking - Do hotelu naběhli vojáci a prohledali pokoje. Netradičního zpestření se v pekingském hotelu Conference Center dočkali čeští atleti, kteří už vyhlížejí sobotní start mistrovství světa. „Ale všichni byli strašně milí,“ pochvaloval si překážkář Petr Svoboda.

Jak dlouho prohlídka probíhala?

Ráno stály před hotelem zástupy vojáků se psy, vypadalo to jak obsazení. Trvalo to hodinu a půl, pak jsme se vrátili, ale ještě skupinka obcházela pokoje jeden po druhém už bez psů, jakoby hledali štěnice. Byli hrozně milí, bylo vidět, že nás nechtějí otravovat, ale vždycky nás vyvedli, v pokoji se zavřelo deset Číňanů a za pět minut vylezli.

Jak jste na tom v Pekingu zatím se zdravím? Zlobila vás bolest v krku i achillovka.

Po příletu jsem měl zřejmě zánět průdušek. Už jsem byl načatý z Prahy, jak jsem chodil do klimatizovaných prostor, pak jsem byl propocený v letadle a tady v hotelu bylo snad 19 stupňů a foukalo. Dva dny jsem si říkal, že snad abych jel domů, ale naštěstí se to nerozjelo, dostal jsem kalciovku a cítím se skvěle. Jak říkal doktor, byl to i trochu jet lag. A noha? Měl jsem o achillovku po příletu obavy, jak jsem byl oslabený, ale dělal jsem v posilovně všechno a nic jsem necítil. Můžu říct, že jsem v optimální pohodě, snad se nic nezkazí.

S kým už jste se v Pekingu stihl potkat?

Jezdím zatím na rozcvičovák, i když dneska otevřeli pro trénink Ptačí hnízdo, ale já vím, že je to krásný stadión a ten pocit si chci nechat asi až na závod. Moc překážkářů jsem zatím na stadiónu nepotkal, jen jsem tam viděl Bolta. Byl zadumaný, ale vypadal dobře, běhal rovinky, trénoval akceleraci s gumama. Myslím, že to bude zase jeho souboj s časem.

Váš trenér Luděk Svoboda už v Pekingu vyrazil do akvaristik, co zlákalo vás?

Já se tři dny léčil na pokoji, památky jsem stejně prošel už při olympiádě. Teď mi ale trenér všechno barvitě vypráví, že si přijdu jako bych s ním všude byl, i v té akvaristice. (úsměv)


Padouch, nebo hrdina?

Deník Právo – Autor: Michal Osoba - Žádný vzájemný souboj nejrychlejších borců, jen zasílání vzkazů prostřednictvím svých časů a špičkování na dálku. Mužský sprint během sezóny nenaplňoval pověst nejsledovanější atletické disciplíny. O to větší očekávání provázejí světový šampionát.

Hned první víkend mistrovství světa v Pekingu nabídne souboj nejrychlejších mužů planety, sprinterů rozličných příběhů a pověstí. Letos poprvé se v jednom závodě střetnou světový rekordman Usain Bolt a lídr letošních tabulek Justin Gatlin.

Hra na schovávanou

Není žádnou novinkou, že kalendář závodů elitních sprinterů připomíná hru na schovávanou. Kde se objeví jeden, absentuje druhý, na příštím mítinku se vymění… „Nepovažuju teď sprint za disciplínu číslo jedna. Chlapci se schovávají až moc,“ řekl BBC mistr světa na stovce z roku 2003 Kim Collins.

„Tohle zabíjí náš sport. Vrh koulí se teď stal atraktivnější než stovka, protože tam se ti nejlepší pravidelně utkávají,“ rýpl si do svých kolegů sprinter ze Svatého Kryštofa a Nevisu.

Jenže manažeři elitních rychlíků mají svůj pohled. „Kdyby se v sezóně utkali třikrát, mistrovství světa by nebylo tak zajímavé,“ reagoval při své návštěvě ostravské Zlaté tretry Ricky Simms, jenž má pod svými křídly Bolta.

Atletika není formule 1

„Na začátku sezóny se nikdo nechce zranit, hlavní je vyhrát mistrovství světa, všichni se připravují na tento den. Ve formuli 1 jezdí stroje, v tenise je klíčová technika, ale když chcete běhat stovku pod 9,60, pro tělo je to obrovský nápor, který si nemůžete dovolit každý týden,“ vysvětloval Simms.

Letošní vzájemné souboje tak coby nápověda pro světový šampionát neposlouží, ale tabulky mají jasného krále. Gatlin zaběhl čtyři letošní nejrychlejší časy, Bolt své kvality naplno připomněl až při svém posledním startu v Londýně, kdy v silném protivětru zaběhl 9,87 s.

Jenže jamajské eso je mužem velkých šampionátů, právě v Pekingu při olympiádě odstartoval svou šňůru velkých vítězství na tratích 100, 200 i 4x100 m přerušenou pouze ulitým startem na stovce při mistrovství světa v Tegu 2011.

Bude stovka pohádkou?

Letos ale půjde v Ptačím hnízdě o víc než o medaile či rekordy. Atletika v těchto dnech těžce zkoušená sérií dopingových obvinění může mít sprinterského krále, který byl v minulosti dvakrát usvědčen z užití zakázaných látek a doživotnímu zákazu se vyhnul jen díky spolupráci s antidopingovou agenturou. A nyní, ve 33 letech, běhá ještě rychleji…

Anebo může Bolt triumfem ještě posílit svoji gloriolu hrdiny, který nikdy neměl pozitivní test a je pro atletiku i největším marketingovým tahákem současnosti.

Samozřejmě je to zjednodušené černobílé vidění, které zdaleka ne všichni sdílejí. „Byla by pohádka, kdyby Bolt vyhrál, ale svým způsobem chci, aby zvítězil Gatlin,“ řekl BBC bývalý britský sprinter Darren Campbell.

Co ho k tomuto přání vede? „Na atletiku by se upřela ještě větší pozornost, musela by se s tím vypořádat a ukázat, jak chce být v budoucnu vnímána,“ věří v možnou důkladnou očistu.

Kupka přeje Gatlinovi

„Přál bych titul Gatlinovi,“ říká také kouč Dalibor Kupka, jenž vedle Zuzany Hejnové a Pavla Masláka vede i českého rekordmana na stovce Jana Velebu.

„Gatlina sleduju od mládí, minulost je jasně daná. Ale jestli ho tam pustili, ať závodí. To by půlka lidí nemohla startovat,“ připomíná Kupka větší či menší škraloupy u většiny elitních sprinterů včetně Asafy Powella a Tysona Gaye.

Atletická federace IAAF navíc trochu pokrytecky rozhodla, že Gatlin (stejně jako další dopingoví hříšníci minulosti) nesmí být zvolen nejlepším atletem světa, i kdyby třeba v Pekingu překonal světové rekordy… „Bolt je fenomén, vyhrál toho spoustu. Ale jak se z něj všichni můžou podělat, já ne, sympatický mi není. Už aby vyhrál někdo jiný,“ přeje si Kupka.

Svoboda věří Boltovi

Další sprinterský kouč Luděk Svoboda Gatlina mezi své oblíbence neřadí. „Zdá se mi to až příliš přitažené, že po těch potížích běhá ještě rychleji, nikdy nebyl můj typ. Radši mám Gaye a úplně nejvíc bych přál Powellovi, aby konečně vyhrál,“ líčí trenér českého překážkářského rekordmana Petra Svobody.

A jeho prognóza? „Myslím, že pokud Bolt ve zdraví přežije stovku, dvoustovku pak vyhraje jednoznačně. Je psychicky silný, věřím, že by měl vyhrát i na stovce, když nepokazí úplně start, protože drobnou ztrátu vždy dokázal dohnat,“ dodává Svoboda.

Srovnání favoritů stovky  

Usain Bolt (Jam.)
 
 Justin Gatlin (USA)
28 let
věk
33 let
6 (6-0-0)
medaile z OH
4 (1-1-2)
10 (8-2-0)
medaile z MS
4 (2-2-0)
9,58 s (2009)
osobní rekord
9,74 s (2015)
9,87 s (Londýn)
letošní maximum
9,74 s (Dauhá)
31x
časy pod 9,90 s
19x
0
dopingové tresty
2 (2001 a 2006)


Dočkal se…

Deník.cz – Autor: ČTK - Praha - Šest let nebyl překážkář Petr Svoboda na mistrovství světa. V mezidobí stihl zažít atletickou euforii, ale i zdravotní peklo, senzační návrat do špičky i kotrmelec v soukromém životě. Nyní se český rekordman vrací mezi světovou elitu a opět má v hlavě velký sen. Běžet na blížícím se šampionátu v Pekingu finále. Nahlas o tom ale raději moc nemluví.

 

V roce 2011 se stal v Paříži halovým mistrem Evropy, ale pak začalo martyrium, které ho málem připravilo o zdraví. Rozsáhlý zánět Achillovy šlachy tři roky ničil nejen jeho tělo, ale i psychiku, o nohu málem přišel. Pak přišly potíže soukromého charakteru a loňský rozvod s tyčkařkou Jiřinou Ptáčníkovou, ale také velký návrat do atletického světa - účast ve finále mistrovství Evropy v Curychu a senzační páté místo.

V Pekingu závodil už na olympiádě a tam byl v konkurenci absolutní světové špičky v semifinále. "Tu olympiádu jen tak něco nepřekoná, byl to největší závod, skvělá atmosféra, vracím se na místo, kde mám nejkrásnější vzpomínky," řekl Svoboda. "Tohle bude můj první start po zranění na MS, třeba to vyjde, je to pro mě hodně motivující," doufal.

S několikrát operovanou nohou už potíže nemá, naopak ho občas trápí šlacha na druhé noze, jak ji dlouho přetěžoval. Nezamezila mu absolvovat kvalitní soustředění, v přípravě na sezonu ho přibrzdilo jen zranění třísla, které však dal rychle dohromady. "Odběhal jsem všechno, byla to pro mě nadstandardní příprava," prohlásil.

Teď už bude jen v Pekingu odpočívat a ladit formu. "Teď to vytuňuju, zbavuju se bolístek, které má každý atlet a každý sportovec. Do Pekingu jedu s tím, že zapálím doutnák v Čechách a tam uvidíme výbuch. Jedu si to užít, pokusit se o nemožné a takový malý zázrak," zasnil se. "Chtěl bych napodobit Curych."

Bez biče by to nešlo

K tomu ale bude muset vylepšit letošní maximum 13,44 sekundy, s nímž je ve třetí desítce redukovaných tabulek. A pravděpodobně se přiblížit českému rekordu 13,27 sekundy, který zaběhl před pěti lety v Praze. "Chtělo by to určitě kolem 13,30, aby to bylo dobré. Abych já byl spokojený," naznačil své plány.

Je mu jasné, že účast ve finále by byl obrovský úspěch, neboť pod třináct sekund letos běželi tři překážkáři, pod jeho osobním rekordem je celkem patnáct závodníků. "Běhá se rychle, těch kluků je megamoc," uznal Svoboda. Ale své sny mít musí, rád si na sebe vytváří tlak, klade bič. "Vždy jsem byl trochu bláhový, ale já to mám rád," prohlásil.

I proto se nezdráhá hovořit o českém rekordu, i proto se nezdráhá hovořit o finále. Sám ale moc dobře ví, že hlavní cíl si bude chtít splnit až příští rok na olympiádě v Riu. "Teď je důležité, abych udělal návrat na mistrovství světa ve zdraví," doplnil třicetiletý závodník.


Euforie, peklo a snění

ČTK - Šest let nebyl překážkář Petr Svoboda na mistrovství světa. V mezidobí stihl zažít atletickou euforii, ale i zdravotní peklo, senzační návrat do špičky i kotrmelec v soukromém životě. Nyní se český rekordman vrací mezi světovou elitu a opět má v hlavě velký sen. Běžet na blížícím se šampionátu v Pekingu finále. Nahlas o tom ale raději moc nemluví.


V roce 2011 se stal v Paříži halovým mistrem Evropy, ale pak začalo martyrium, které ho málem připravilo o zdraví. Rozsáhlý zánět Achillovy šlachy tři roky ničil nejen jeho tělo, ale i psychiku, o nohu málem přišel. Pak přišly potíže soukromého charakteru a loňský rozvod s tyčkařkou Jiřinou Ptáčníkovou, ale také velký návrat do atletického světa - účast ve finále mistrovství Evropy v Curychu a senzační páté místo.

V Pekingu závodil už na olympiádě a tam byl v konkurenci absolutní světové špičky v semifinále. "Tu olympiádu jen tak něco nepřekoná, byl to největší závod, skvělá atmosféra, vracím se na místo, kde mám nejkrásnější vzpomínky," řekl Svoboda. "Tohle bude můj první start po zranění na MS, třeba to vyjde, je to pro mě hodně motivující," doufal.

S několikrát operovanou nohou už potíže nemá, naopak ho občas trápí šlacha na druhé noze, jak ji dlouho přetěžoval. Nezamezila mu absolvovat kvalitní soustředění, v přípravě na sezonu ho přibrzdilo jen zranění třísla, které však dal rychle dohromady. "Odběhal jsem všechno, byla to pro mě nadstandardní příprava," prohlásil.

Teď už bude jen v Pekingu odpočívat a ladit formu. "Teď to vytuňuju, zbavuju se bolístek, které má každý atlet a každý sportovec. Do Pekingu jedu s tím, že zapálím doutnák v Čechách a tam uvidíme výbuch. Jedu si to užít, pokusit se o nemožné a takový malý zázrak," zasnil se. "Chtěl bych napodobit Curych."

K tomu ale bude muset vylepšit letošní maximum 13,44 sekundy, s nímž je ve třetí desítce redukovaných tabulek. A pravděpodobně se přiblížit českému rekordu 13,27 sekundy, který zaběhl před pěti lety v Praze. "Chtělo by to určitě kolem 13,30, aby to bylo dobré. Abych já byl spokojený," naznačil své plány.

Je mu jasné, že účast ve finále by byl obrovský úspěch, neboť pod třináct sekund letos běželi tři překážkáři, pod jeho osobním rekordem je celkem patnáct závodníků. "Běhá se rychle, těch kluků je megamoc," uznal Svoboda. Ale své sny mít musí, rád si na sebe vytváří tlak, klade bič. "Vždy jsem byl trochu bláhový, ale já to mám rád," prohlásil.

I proto se nezdráhá hovořit o českém rekordu, i proto se nezdráhá hovořit o finále. Sám ale moc dobře ví, že hlavní cíl si bude chtít splnit až příští rok na olympiádě v Riu. "Teď je důležité, abych udělal návrat na mistrovství světa ve zdraví," doplnil třicetiletý závodník.


Z Endaly do Pekingu

www.endala.cz – Autor: endala - Za týden začíná v Pekingu MS v atletice a do čínské metropole míří i trojice elitních českých atletů, kteří navštěvují také kliniku Endala. Denisa Rosolová, Petr Svoboda a Adam Sebastian Helcelet se krátce před odletem do Pekingu sešli právě v Endale s novináři. Za přítomnosti zástupců všech nejvíce sledovaných médií hovořili o své připravenosti, ambicích a také vnímání svého těla.

Denisa Rosolová patří do absolutní světové špičky na 400 m překážek. I proto myslí na souboje s těmi nejlepšími. Zároveň je ve svých odhadech spíše opatrná. „Letos je MS hodně otevřené, protože se zatím neběhají rychlé časy a je to hodně vyrovnané. Bude záležet, jak se kdo vyspí, jak bude připravený, protože na MS nás čekají tři běhy a až ten třetí běh rozhoduje a tam se teprve ukáže, kdo jak má natrénováno.“ Pro úspěch dělá maximum a od února po testu potravinové intolerance v Endale zvolila jiný způsob stravy. „Když jsem změnila jídelníček, tak se určitě cítím lépe. Dříve mě kolikrát něco trápilo, ale letos jsem po dlouhé době proto trénovala bez větších zdravotních potíží, což je určitě výhoda.“

Petr Svoboda nemohl tři roky kvůli zdravotním problémům závodit a nad překážky se vrátil na velké akci loni na ME v Curychu. Po halovém evropském šampionátu v Praze je dalším krokem na cestě k návratu mezi elitu mistrovství světa v Pekingu. „Budu se snažit dostat se do semifinále, a kdybych se prosadil až mezi osmičku do finále, tak by to byl určitě splněný ponávratový sen. Endala je pro mě velkým bodem mého návratu a jde ruku v ruce s doktorem Nedělkou, který také umí neuvěřitelné zázraky. Jsem neustále překvapován, jak třeba za pomoci Tecaru zrychlit regeneraci, nebo že otoky jsou v podstatě za den pryč.“

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet prakticky celé jaro nemohl naplno trénovat kvůli problémům z Achillovou šlachou. Na splnění limitu pro účast v Pekingu mu tak zbyla jen jediná šance. Na konci července splnil limit v britském Hexhamu. „Bylo to pro mě moc těžké, protože v době, kdy už všichni závodili, já jsem začal teprve běhat. V Hastingsu nebyly ideální podmínky, protože byla zima a foukal vítr. Ale neměl jsem jinou možnost a jsem rád, že jsem limit splnil. Už to, že jedu do Pekingu, je pro mě velký úspěch.“

Endala bude výkony Denisy Rosolové, Petra Svobody a Adama Sebastiana Helceleta sledovat a všem atletům drží palce.


Po šesti letech do Pekingu

www.aktuálně.cz – Autor: ČTK - Praha - Šest let nebyl překážkář Petr Svoboda na mistrovství světa. V mezidobí stihl zažít atletickou euforii, ale i zdravotní peklo, senzační návrat do špičky i kotrmelec v soukromém životě. Nyní se český rekordman vrací mezi světovou elitu a opět má v hlavě velký sen. Běžet na blížícím se šampionátu v Pekingu finále. Nahlas o tom ale raději moc nemluví.

 

 V roce 2011 se stal v Paříži halovým mistrem Evropy, ale pak začalo martyrium, které ho málem připravilo o zdraví. Rozsáhlý zánět Achillovy šlachy tři roky ničil nejen jeho tělo, ale i psychiku, o nohu málem přišel. Pak přišly potíže soukromého charakteru a loňský rozvod s tyčkařkou Jiřinou Ptáčníkovou, ale také velký návrat do atletického světa - účast ve finále mistrovství Evropy v Curychu a senzační páté místo.

V Praze odpálí doutnák

V Pekingu závodil už na olympiádě a tam byl v konkurenci absolutní světové špičky v semifinále. "Tu olympiádu jen tak něco nepřekoná, byl to největší závod, skvělá atmosféra, vracím se na místo, kde mám nejkrásnější vzpomínky," řekl Svoboda. "Tohle bude můj první start po zranění na MS, třeba to vyjde, je to pro mě hodně motivující," doufal.

S několikrát operovanou nohou už potíže nemá, naopak ho občas trápí šlacha na druhé noze, jak ji dlouho přetěžoval. Nezamezila mu absolvovat kvalitní soustředění, v přípravě na sezonu ho přibrzdilo jen zranění třísla, které však dal rychle dohromady. "Odběhal jsem všechno, byla to pro mě nadstandardní příprava," prohlásil.

Teď už bude jen v Pekingu odpočívat a ladit formu. "Teď to vytuňuju, zbavuju se bolístek, které má každý atlet a každý sportovec. Do Pekingu jedu s tím, že zapálím doutnák v Čechách a tam uvidíme výbuch. Jedu si to užít, pokusit se o nemožné a takový malý zázrak," zasnil se. "Chtěl bych napodobit Curych."

Kluků je "megamoc"

K tomu ale bude muset vylepšit letošní maximum 13,44 sekundy, s nímž je ve třetí desítce redukovaných tabulek. A pravděpodobně se přiblížit českému rekordu 13,27 sekundy, který zaběhl před pěti lety v Praze. "Chtělo by to určitě kolem 13,30, aby to bylo dobré. Abych já byl spokojený," naznačil své plány.

Je mu jasné, že účast ve finále by byl obrovský úspěch, neboť pod třináct sekund letos běželi tři překážkáři, pod jeho osobním rekordem je celkem patnáct závodníků. "Běhá se rychle, těch kluků je megamoc," uznal Svoboda. Ale své sny mít musí, rád si na sebe vytváří tlak, klade bič. "Vždy jsem byl trochu bláhový, ale já to mám rád," prohlásil.


Strana 6 z 67První   Předchozí   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  Další   Poslední