Napsali o nás

Publicita v denním tisku je velmi důležitá a tak Vám přinášíme vybrané články, které se o naší skupině v posledních letech objevily. Některé články nemůžeme na našich stránkách uvést, protože na ně platí autorská práva a lze je uveřejnit na jiných webech pouze se souhlasem vydavatele. Uvádíme pouze delší rozhovory s členy skupiny, nebo články týkající se celé tréninkové skupiny.

Aby se mohl kvalitně připravit na sezónu, musel vícebojař Josef Karas obcházet kamarády a půjčovat si peníze. Jinak by na soustředění v teple, bez něhož se špičkoví atleti neobejdou, musel zapomenout.
25. 5. 2007 08:45 PRAHA „Teď dlužím asi 2000 eur,“ přiznává 28letý vícebojař, jenž vyrůstal v zámoří. Atletice a snu startovat na olympiádě je ochoten obětovat téměř vše. Ukončil dlouholetý vztah s americkou přítelkyní, chodil na brigády a výdělek zase investoval do přípravy. „A to mi ještě Robert Změlík dodával potravinové doplňky,“ děkuje olympijskému vítězi. Za soustředění nevydával malé částky. „Naposledy jsem zaplatil 75 tisíc korun,“ propočítává čtyřtýdenní pobyt v jihoafrickém Potchefstroomu. „Věřím, že je to dobrá investice,“ přemítá Karas. Nyní má šanci získat alespoň část financí zpět, musí ale v Götzisu uspět. „Bylo by hezké skončit do desítky, za kterou jsou prize money,“ přeje si. „Ale kvůli penězům tam nejedu,“ rychle dodává.
Do Götzisu poprvé
Na nejprestižnější vícebojařský mítink světa se podívá poprvé. „Organizátoři mě zvali už v roce 2004, ale to jsem nemohl, tak jsem jim teď poslal e-mail, jestli bych mohl přijet. A oni hned druhý den odepsali, že určitě,“ líčí. „Těším se tam jako malej kluk na Vánoce,“ usmívá se. V rakouském městečku může prodat formu, kterou nabral na zahraničních soustředěních. „I Francouzi a Němci se divili, jak dřeme, byli jsme šest hodin denně na dráze,“ popisuje Karas a pochvaluje si i přítomnost polských vícebojařek v Africe. „To se pak člověk líp donutí makat až do konce,“ směje se.
Jeho cíl pro Götzis je jasný. „Chci si o bod zlepšit osobní rekord,“ připomíná 7849 bodů z francouzského Arles. „Ideální by bylo, kdyby Šéba s Dvořkou překonali 8000 a mně pak stačilo těch 7850, tedy měkčí limit pro Ósaku,“ líčí ideální scénář.
Michal Osoba,Sport.cz, Právo

10.02.2007 18:09 - P r a h a  -  Zuzana Hejnová a Josef Karas získali tituly halových mistrů ČR v atletických vícebojích. Karas, který si při skoku o tyči poranil nohu a soutěž dokončil s velkým sebezapřením, se díky 5753 bodům přiblížil startu na ME. Naopak Hejnová s bodovým ziskem spokojena nebyla.

Zuzana Hejnová vyhrála pětiboj výkonem 4146 bodů před svou sestrou Michaelou, bronz vybojovala Kateřina Konvalinková.
"Nemůžu být nespokojená za titul, ale chtěla a mohla jsem udělat víc," řekla vítězka serveru atletika.cz. "Sice jsem si zaběhla osobák na překážkách, ale vyloženě jsem zkazila kouli."
Ve výšce a v dálce předvedla mladší ze sester Hejnových standardní výkon a poté vyhrála i osmistovku. "Ale bylo to špatné. Celou dobu jsem byla s náskokem v čele a když není s kým se prát, běží se ztěžka," řekla nová mistryně republiky.
Josefu Karasovi součet 5753 bodů dává naději na start na evropském šampionátu v Birminghamu, kam bude pozváno pět vícebojařů na základě výsledků z letošní halové sezony. Karas je momentálně v evropských tabulkách čtvrtý.
Účastník loňského evropského šampionátu v Göteborgu s přehledem mířil za titulem až do skoku o tyči. Při prvním pokusu na výšce 420 cm dopadl mimo doskočiště a poranil si levé chodidlo. Po ošetření musel vynechat následné pokusy v soutěži až do výšky 440 cm, nakonec si připsal výkon 470 cm.
Závěrečný kilometr zvládl i se zdravotním handicapem za 2:45,60 minuty a zaostal jen o dva body za svým osobním sedmibojařským rekordem.
"Musel jsem běžet, tuhle jedinečnou a nejspíš jedinou šanci dostat se na halové mistrovství Evropy bych si nikdy nenechal ujít. Byl to hodně vydřený kilometr a vůbec celý závěr závodu," uvedl Karas, který po závodě zamířil na podrobné vyšetření. Na druhém místě skončil Dominik Špiláček z USK Praha.
Muži - sedmiboj: 1. Karas (PSK Olymp Praha) 5753 bodů (60 m: 7,10 - dálka: 732 - koule: 14,04 - výška: 196 - 60 m př.: 8,39 - tyč: 470 - 1000 m: 2:45,60), 2. Špiláček (USK Praha) 5436, 3. Sazima (AK Most) 5419.
Ženy - pětiboj:  1. Z. Hejnová 4146 b., 2. M. Hejnová (obě USK Praha) 4014, 3. Konvalinková (AK SSK Vítkovice) 3935.

11.06.2004 10:35 - O s t r a v a  -  Celou svoji závodní kariéru strávil na dráze překážkářského sprintu. Ten už ale odchovanci TJ JE Dukovany Petru Svobodovi nestačí. Rád by se přeškolil na desetibojaře. "Byl jsem na dvouměsíční přípravě, měsíc v Africe a měsíc na Kanárech. Byl tam taky Tomáš Dvořák. S ním jsem se tak nějak bavil o tom, že bych mohl dělat desetiboj. Strašně mě to láká, přeci jenom je to mnohem zajímavější a živější. Závod netrvá pár vteřin ale dva dny," líčil Svoboda, jak se zrodil nápad změnit disciplínu.
Jako desetibojař si před sebe mladý atlet nestaví nízké cíle, ba naopak. "Chtěl bych se jednou s desetibojem dostat na olympiádu a být tak do desátého, nebo lépe do pátého místa světových tabulek. To by bylo skvělé."
Ovšem na olympijské hry v Aténách se pokusí probojovat stále jako překážkář. Limit sice ještě splněný nemá, ale pevně věří tomu, že ho zvládne.
"Na první letošním závodě v Německu se mi běželo výborně, ale před cílem jsem tam na jedné překážce zakopl. Němec, co byl za mnou, mě předběhl a měl čas 13,66. Takže kdybych nezakopl, mohl jsem mít nějakých 13,60 a to by na B limit stačilo," počítá Svoboda.
Německý mítink ovšem připravil třebíčského překážkáře o lepší výsledek na ostravské Zlaté tretře. Ze závodu si totiž přivezl zranění, kvůli kterému musel v úterý vzdát už na páté překážce.
"Vlastně jsem si to zavinil sám. Sednul jsem do auta na cestu zpátky do Prahy, aniž bych se vyklusal. Seděl jsem šest hodin v autě bez zastávky a nějak mi zatuhnul sval a nestačil se vzpamatovat. Na Zlatou tretru jsem odjížděl s tím, že jsem chtěl zkusit, jestli ten sval vydrží. Chtěl jsem si dokázat, že budu moci alespoň doběhnout, ale na páté už to prostě nešlo, a tak jsem to zabalil."
Jedna z posledních šancí na splnění olympijského limitu se Svobodovi naskytne na blízkém republikovém šampionátu.
MF DNESjif, spo

06.03.2007 10:41 - B i r m i n g h a m  -  Kvůli křečím v noze zastavil, ale zase se rozběhl. Podruhé se musel opřít rukama o dráhu a chvíli opět vyčkat, až křeče povolí. Ale chtěl se dostat do cíle. Však si vysloužil řádný aplaus. Potlesk pro ty, co se nevzdají. "Musel jsem vypadat jako moula," říkal vícebojař Josef Karas. "Ale vzdát? Nebyl důvod. Jsem tu proto, abych závodil."
Osmadvacetiletý Čechokanaďan poprvé reprezentoval Česko na halovém mistrovství Evropy. V Birminghamu byl dvanáctý, poslední z těch, co dokončili. "Smůla se mi lepí na paty celou sezonu," povídal hořce atlet.
Jen považte. Dlouho bojoval s chřipkou. Cesta do Anglie byla utrpením. "Přiletěli jsme do Londýna. Přijelo auto, ale naložili do něj jen tyče a nás poslali na autobus. Věděl jsem, že to bude špatný den. Hned na letišti v Praze jsem na sebe vylil guláš s knedlíkem," popisoval.
S tyčkařem Ptáčkem čekali v zimě tři hodiny. Bez jídla, peníze pro ně měla jiná část výpravy. "Autobus byl krásný, ale sedačky byly jako pro trpaslíky," líčil Karas.
Kvůli tomu, aby se vůbec dostal do Birminghamu, dokončil mistrovství republiky i s poraněním nohy. Právě chodidlo, kterým došlápl na tyč, ho stálo síly v sedmiboji. Nemohl se pořádně odrazit třeba k výšce.
Levé noze ulevoval, pravou nohu naopak zatěžoval nadměrně. Proto přišly křeče v závěrečném kilometru. "Jestli jsem někdy zažil větší trápení? Jen když jsem měl přítelkyni," vtipkoval pražský závodník.
MF DNESbb

03.03.2007 06:00 - B i r m i n g h a m  -  (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Už v šesti letech se Josef Karas u televizních přenosů z olympiády zamiloval do atletiky. A své životní lásce nedávno obětoval vztah, který spěl ke svatbě. A také život a studia v Severní Americe, domov v Kanadě. Jen proto, aby mohl reprezentovat Česko ve víceboji jako teď na halovém mistrovství Evropy.

"Jsem nejspokojenější člověk na světě. Sedím v koženém gauči ve špičkovém hotelu, jsem placený za to, abych běžel rychle, občas si skočím do písku. Žiju svůj sen," říká osmadvacetiletý atlet.

Když mu bylo šest, rodiče se rozhodli pro emigraci. Dovolená v Jugoslávii se proměnila v cestu člunem na Sicílii, nocování v cizích zahradách, období v utečeneckém táboře v Rakousku a odlet do Kanady.

Karas sportoval, studoval v americkém Kansasu, stal se nejlepším kanadským vícebojařem, jenže cítil, že v zámoří se nezlepší. "A navíc jsem silný patriot. Na hokeji vždycky fandím českým hráčům, jedno kde hrajou."

Však kvůli tomu kdysi v Torontu málem dostal přes pusu. "Přál jsem Jágrovi. Jenže Toronto zrovna prohrávalo 0:3."

Před třemi lety se sbalil a odletěl do Česka. Musel sehnat bydlení pro sebe i přítelkyni. Zadlužil se, kde mohl. "Dělalo to tak sto dvacet tisíc. Ještě teď splácím."

Nakonec obětoval atletice a tréninku v Česku vztah s partnerkou Nicole. "Jsem sobec, tvrdohlavý a chladnokrevný. Někdo jiný by se nevzdal budoucího manželství pro práci," říká. "Kdybych to neudělal, mohl jsem třeba v padesáti sedět doma, třeba spokojený, ale tloukl bych se do hlavy."

Má pověst dříče. Pro účast v Birminghamu překonával bolest. Na mistrovství republiky při skoku o tyči spadl mimo doskočiště a nohou šlápl na ležící tyč. "Vylila se mi krev do chodidla. Druhý den jsem měl černou nohu." Závod přesto dokončil, vyhrál titul a vybojoval účast.

Lékaře přemluvil, aby mu nedali sádru. Rehabilitoval, cpal se vitaminy, hojil nohu v ledu. "A ač jsem nevěřící, modlil jsem se. Noha pořád bolí, ale to se dá zvládnout."

A tak dnes nastoupí k sedmiboji na halovém evropském šampionátu. "Přeju si, aby v hotelu pořád měli ten čokoládový dort," znovu připomene, jak je spokojený. "Ale ne, do osmého místa bych chtěl skončit."

Přízvuk z jeho řeči už trochu zmizel. "Ale skloňování mi pořád dělá problémy. Psaní je ještě horší."

Atletika už ho uživí. V zámoří si přivydělával jako model, teď občas točí reklamy. "Přijde mi směšné, že si vybírají mě. Neberu to jako práci. Vždyť si za pár hodin vydělám tolik, co někdo skoro za měsíc."


Praha - Bez hvězdy Tomáše Dvořáka se musí obejít tréninková skupina Luďka Svobody, jedna z nejúspěšnějších atletických tréninkových skupin v Česku.
Jak se vyrovnala z odchodem zkušeného a slavného borce?
Na podzim roku 2006 prošla skupina Luďka Svobody dvěma zlomovými okamžiky. Změnila svůj mateřský oddíl z Dukly Praha na PSK Olymp Praha a odešla z ní dvě nejzářivější jména, zmiňovaný Tomáš Dvořák a překážkář Stanislav Sajdok.
Jak známo Tomáš Dvořák se dal na sólovou trenérskou dráhu. Mladý nadějný překážkář Sajdok nezůstal překvapivě s Tomášem Dvořákem, ale domluvil se na spolupráci s dnes již bývalým trenérem Jana Železného, Janem Pospíšilem.

Na první pohled může zarazit spolupráce překážkáře a trenéra oštěpaře, ale fanoušci atletiky si  jistě vzpomenou, že Jan  Pospíšil společně s Janem Železným trénoval ještě československého a později slovenského reprezentanta Igora Kováče.Ten dosáhl pod vedením Pospíšila skvělého výkonu na trati 110 metrů překážek časem 13,13 s! Zajímavostí je, že Kováče trénoval v letech 1990-1991 právě Luděk Svoboda. Atletický trenér Luděk Svoboda nyní musí začít budovat skupinu s novými jmény. Odchod tahounů se údajně  na atmosféře mezi jeho svěřenci neprojevil."Nikdo se o těchto odchodech a rozdělení skupiny  moc nebaví, ale podle mě je to určitě velká ztráta. Jinak nálada při tréninku je v pohodě, nikdo nevytváří žádnou špatnou atmosféru,"  říká nováček skupiny, nadějným sprinter Jaroslav Šmotek, jenž letos přestoupil z AK Zlín.Šmotek má však pro odchod obou atletů pochopení: "Nevím přesně, kdy ti dva odešli, ale nějak se to rozpadlo na konci sezony. Dvořka asi proto, že chtěl mít svoji skupinu a věnovat se jí jako ostatní trenéři, nic jinýho v tom nevidím. Standa měl prý nějaký neshody ve skupině a asi měl pocit,  že potřebuje změnu v trénování. Uvidíme jak se mu povede." S odchodem dvojice Dvořák, Sajdok převzal tahounské žezlo skupiny showman Josef Karas. Po dlouhých letech strávených v emigraci v Kanadě se vrátil do své rodné vlasti právě za atletikou.Zda je tomu opravdu tak, hodnotí Šmotek následovně: "Dá se říct, že jo, všichni si ho váží a jsou rádi, že s ním můžou trénovat. Navíc je s ním pořádná sranda. Je to zlatej člověk a strašnej dříč."

Aktuální složení skupiny Luďka Svobody je tedy: Josef Karas, Petr Svoboda, Roman Zubek, Tomáš Knébl, Jaroslav Šmotek, Libor Žilka, Martin Mazáč, Jan Vrba a Ondrej Hort ze Slovenska. Ze skupiny před zahájením přípravy na následující rok odešli mimo Tomáše Dvořáka a Stanislava Sajdoka také Pavel Ďurica a Jan Čech. Skladba skupiny slibuje perspektivu pro budoucnost. Většina ambicí je upnuta na plnění limitů pro vrcholné soutěže v roce 2007. Karas se Svobodou by se rádi kvalifikovali do vícebojařských soutěží na halové mistrovství Evropy v Birminghamu a na mistrovství světa v Ósace. Šmotek touží po limitu v běhu na 60 metrů rovněž do Birminghamu a venku v běhu na 100 metrů na mistrovství Evropy do 22 let v maďarském Debrecenu. Tam by chtěl také uspět ve štafetě na 4x100 metrů a to finálovým umístěním. Mladý Mazáč by se zase rád probojoval na mistrovství světa do 17 let v Ostravě v běhu na 110 metrů překážek. Nejbližší plán skupiny Luďka Svobody je čtrnáctidenní soustředění na Kanárských ostrovech. Skupina odlétá 7.prosince. Zbytek přípravy na halovou sezonu absolvuje v domácí hale v pražské Stromovce.

 

 


16.02.2005 03:00 - P r a h a  -  A pak že v Česku nerostou další vícebojaři. Dvořák a Šebrle mohou mít nástupce. Kandidát se jmenuje Petr Svoboda, je mu 20 let. „Taťko, pojď sem,“ dobírá si na tréninku Dvořáka. Trojnásobný mistr světa mu dělá poradce. „Doufám, že ze mě Dvořka nezešediví,“ říká Svoboda.
Ve světových tabulkách je letos výkonem 5899 bodů čtvrtý v sedmiboji, na dálku porazil i Romana Šebrleho. Společně by se měli představit na březnovém halovém mistrovství Evropy v Madridu.
Ale žádný respekt z olympijského šampiona!
„První den chci Šébu prohnat, aby si nemyslel, že to má doma jednoduché,“ plánuje Svoboda. „A druhý den s ním budu držet krok. I když vím, že v tyči mi dá hroznej kouř.“ Osobní rekord s tyčí má zatím jen 445 cm.
Atletickou abecedu se učil v Dukovanech. „Fungovali jsme tam jako pokusná jaderná zvířátka, na rehabilitaci chodili do reaktoru,“ s úsměvem vypráví. Jeho jmenovec, trenér Luděk Svoboda, jej odtud vytáhl do pražské Dukly.
Vícebojařem byl Petr Svoboda už coby dorostenec, jenže pak se specializoval na překážky. V roce 2003 zaběhl na 60 m překážek čas 7,83, tehdy s ním dočasně vévodil světovým tabulkám juniorů.
Loni na podzim mu Dvořák povídá: „Petře, ne že bych ti do toho chtěl mluvit, ale máš talent a sportovní srdce pro víceboj.“ To rozhodlo.
Vlastně ještě cosi: „Heclo mě, když Šéba prohlašoval, že už u nás žádný další vícebojař nebude.“
Stačily dva zimní starty a Svoboda dosáhl v Clermont Ferrandu 5899 bodů. „Jednotlivé disciplíny mi začaly jít samy od sebe,“ líčí. Pravda, po závodě necítil tělo. „Lezl jsem v hotelu po čtyřech a deset minut ležel v ledové vaně.“
Zvláštní mikroklima vícebojařské party ho však pohltilo. „Říkal jsem si: Jsem nový, budou na mě vrhat vražedné pohledy. Ale nic takového. Přišli, poradili.“
Na evropském šampionátu v Madridu míní zaútočit na hranici 6100 bodů. Pak nadejde čas letního desetiboje, přibudou další disciplíny včetně disku a oštěpu. Svoboda je vytáhlý atlet, žádný svalovec. „Měl bych hodně chodit do posilovny,“ napadlo jej.
Dvořák oponoval: „Určitě ne. Máš velkou přirozenou sílu.“
Proč by nesplnil i limit 8050 bodů na letní mistrovství světa v Helsinkách? „Poslední dobou si strašně věřím.“
 

06.02.2005 20:24 - C l e r m o n t  -  F e r r a n d  -  Petr Svoboda vyhrál na mezistátním pětiutkání ve Francii soutěž jednotlivců v sedmiboji. Družstvo vícebojařů obsadilo třetí místo za Španělskem a domácím týmem. Svoboda, jenž se v minulosti specializoval hlavně na překážkářský sprint, si pravděpodobně zajistil účast na halovém mistrovství Evropy v Madridu.
Ve dvoudenní soutěži atlet pražské Dukly nasbíral 5899 bodů a zařadil se na aktuálně třetí místo evropských tabulek.
Do Madridu Evropská atletická federace EAA pozvala devět vícebojařů na základě loňských tabulek, desátým bude zástupce pořádající země a do patnáctky doplní listinu nejlepší pětice z letošní halové sezony.
Z jedné země mohou jet pouze dva atleti, ale Tomáš Dvořák, jenž se na Svobodově přípravě podílí, halovou sezonu vynechává. Druhým bude Roman Šebrle, jenž se o svém startu na HME rozhodne za dva týdny.
Družstvo vícebojařů pod trenérským vedením Dvořáka obsadilo třetí místo za Španělskem a domácím týmem. V individuálním pořadí byl Milan Kohout jedenáctý a Václav Krejčíř osmnáctý.
O celkem jisté celkové vítězství připravil český tým Lukáš Patera, jenž neskočil základ o tyči. Svoboda ve svém druhém sedmiboji kariéry porazil druhého Španěla Oscara Garida Gonzaleze o téměř 200 bodů.
Ženské české kvarteto skončilo při triumfu Britek poslední.  Svoboda měl dosud z poloviny ledna sedmibojařské maximum 5656 bodů.
"Pokud pojedu do Madridu, mým cílem bude ukázat ostatním, že nějaký Svoboda existuje. Chtěl bych se předvést hlavně první den a trochu prohnat Šébu," pravil pro server www.atletika.cz s nadsázkou na adresu olympijského vítěze, jehož dnes na dálku porazil. Šebrle nasbíral v Tallinnu 5765 bodů.
"Tomáš mi strašně pomohl, hodně se mi věnoval. Jsem mu moc vděčný, mám dojem, že to ani tak není moje zásluha jako spíš jeho," uvedl po závodu svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody, jehož ve Francii 'koučoval' právě Dvořák.
"Dvořka Petrovi velmi pomohl, výborně ho nahecoval a Petr k němu vzhlíží," nechal se slyšet vedoucí výpravy a šéftrenér svazu Václav Fišer.  Samotný Dvořák, bývalý trojnásobný mistr světa v desetiboji, byl s výkonem svého chráněnce spokojen. "Je to skvělé, ale Petr se má stále ještě hodně co učit," nechtěl usnout na vavřínech.
"Upřímně jsem si myslel, že Petr se dostane maximálně o sto bodů nad své sedmibojařské maximum. Takové číslo jsem nečekal a jsem velmi mile překvapen," přidal další chválu Fišer. 
Svoboda úvodních 60 metrů zvládl v sobotu za 6,85 sekundy, v dálce trochu za svými možnostmi zaostal - 734 cm. V koulařském sektoru předvedl 13,34 metru a ve výšce skočil solidních 205 cm.
"S výškou jsem velmi spokojen. Zkoušel jsem i 208, ale vlastní hloupostí jsem nakonec shodil," vyzdvihl nejlepší výkon Svoboda, jemuž ve výškařské přípravě radí osmý muž z Atén Svatoslav Ton.  Nedařilo se mu naopak na překážkách, jeho skvělé disciplíně.
"A v dálce. Nebrala mi to hlava a dneska ráno jsem byl ztuhlý a nevyspalý," komentoval své výkony atlet, jenž by se rád dostal na HME do Madridu také na překážkách. "Zatím se chci věnovat oběma disciplínám," prozradil.
České ženy obsadily celkovým součtem 11.224 bodů poslední páté místo za vítěznými Britkami, nejlépe si vedla na jedenáctém místě Alena Rücklová, specialistka na 400 metrů překážek.
Výsledky:
Sedmiboj:
1. Španělsko 16.919 bodů, 2. Francie 16.811, 3. Česká republika 16.321.
Jednotlivci: 1. Svoboda (ČR) 5899 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 734 - koule: 13,34 - výška: 205 - 60 m př.: 8,01 - tyč: 445 - 1000 m: 2:46,40), 2. Gonzalez Garido (Šp.) 5709 (7,26 - 699 - 12,99 - 208 - 8,21 - 455 - 2:41,53), 3. Vam Bennekom (Niz.) (7,06
- 718 - 13,95 - 205 - 8,45 - 455 - 2:53,25), ...11. Kohout 2862 (7,39 - 687 - 11,73 - 193 - 8,75 - 485 - 2:41,83), 18. Krejčíř 5040 (7,45 - 666 - 10,13 - 202 - 8,98 - 435 - 2:47,11), 20. Patera (všichni ČR) 3905 (7,01 - 723 - 12,24 - 181 - 8,33 - 0 - DNS).

11.04.2005 15:39 - P r a h a  -  Česko má nového desetibojaře. Jmenuje se Josef Karas a trénuje po boku trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka. Že jste to jméno už slyšeli? A zní úplně česky? Samozřejmě! Josef Karas je Čech. Jenže ještě před 14 dny za Českou republiku nemohl závodit. Ale rozhodnutí IAAF jeho postavení změnilo.
Celý problém spočíval v tom, že český atlet, který před lety zůstal po skončení studií žít a trénovat za oceánem, získal kanadské občanství.  I když za zemi javorového listu nikdy nestartoval na žádné velké mezinárodní akci, jeho použitelnost ve dresu České republiky - byť jen v závodech Evropského poháru - byla nulová.
A že by jej česká atletika uvítala v týmu na Evropský pohár! Vedle světového rekordmana Romana Šebrleho a bývalého mistra světa Tomáše Dvořáka, kteří už v Evropském poháru nestartují, sice v letošní halové sezoně zaujal zlepšením Petr Svoboda, jenže v letech předešlých... To měl šéftrenér Václav Fišer při sestavování týmů pro Evropský pohár vždycky plnou hlavu starostí.
Teď možná o nějaké přijde. "Pokud bude Pepa zdravý," říká Fišer. Poté, co se Josef Karas loni na podzim vrátil zpátky do Česka, začala byrokratická akce na lince Praha - Ottawa.
Světová atletika se totiž léta řídila jasnými pravidly: v případě změny občanství mohli atleti reprezentovat novou vlast až po tříleté přestávce od posledního startu v dresu předešlé země. Pokud se obě strany domluvili, mohla se lhůta zkrátit na rok.  "Když se Karas rozhodl, že chce závodit za Česko, žádali jsme Kanaďany o souhlas se zkrácením tříleté lhůty," říká Fišer.
Kanaďané souhlasili a Karas mohl startovat už v únorovém mezistátním utkání ve Francii. Ale nezávodil. "Natrhl si sval," lituje Fišer. Aby mohl být členem týmu pro letošní Evropský pohár v Jyväskylä, bylo zapotřebí sepsat další žádost - na vedení IAAF. I to vyhovělo. "Pozitivní odpověď jsme dostali asi před čtrnácti dny," popisuje Fišer. "Napsali nám, že Karas je Čech. Legrační..."
Případ Josefa Karase se tak vyhnul projednávání na víkendovém zasedání Rady IAAF v katarském Dauhá. Tam totiž IAAF upravila pravidlo o změně občanství: zůstala formulka o možném zkrácení "čekací" doby na rok, ale... Atlet může svoji novou vlast reprezentovat tři roky po nabytí nové státní příslušnosti.
"Pepa Karas je jiný případ, ale jsem rád, že už je všechno jasné," přiznává Václav Fišer. "Má potenciál na výkon nad 7500 bodů a takové vícebojaře bereme všemi deseti," říká šéftrenér české atletiky Václav Fišer.

10.11.2003 17:17 - P r a h a  -  Desetibojař Tomáš Dvořák, jehož v posledních letech limitovaly zdravotní problémy, se po zahájení přípravy na novou sezonu cítím v dobré pohodě. Bývalý trojnásobný světový šampion ukončil soustředění na Zadově, kde ve skupině Luďka Svoboda absolvoval první tréninkové dávky.

Zda Dvořák pojede na halové mistrovství světa v Budapešti, ještě neví. Rozhodne se až po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech, kam se vydá na pět týdnů na konci listopadu.
"Uvidím, v jakém stavu se vrátím. Jestli budu v Budapešti, to teď opravdu nedokážu povědět. Rozhodnu se až po Novém roce," řekl Dvořák.
"Každopádně ale v halové sezoně si chci zazávodit," ujistil jednatřicetiletý atlet, pro nějž jsou v příštím roce prioritou olympijské hry v Aténách.
Po předloňském triumfu na MS v Edmontonu se Dvořák potýkal se zdravotními patáliemi, jež ovlivnily jeho výkon na ME v Mnichově a zčásti také výkonnost v letošní sezoně. I proto se rozešel s dlouholetým koučem, tchánem Zdeňkem Váňou a na srpnovém MS v Paříži skončil těsně pod stupni vítězů.
Ke Svobodovi šel také proto, aby se mohl připravovat ve skupině. Nejčastěji běhá se Stanislavem Sajdokem a Filipem Klvaňou. "Ostatní moc nestačí," vtipkoval.
Přípravu na Zadově si chválil. "Počasí nám celkem přálo, sice jsem nejprve běhali na zmrzlém terénu, ale pak začalo být teplo a podmínky na trénink byly ideální," pravil.
Nyní trénuje v Praze, v sobotu jej čeká vyhlášení ankety o nejlepšího českého atleta. Na Kanárech stráví Vánoce i Nový rok. "Od začátku tam bude trenér Svoboda a pak se vystřídají i kluci z naší skupiny," řekl.
Těsně před svátky se za Dvořákem vydá i celá jeho rodina. "Přijedou asi 18. prosince a zůstanou až do Nového roku. Nesmějí zameškávat školu," připomněl otec tří dcer. Dvojčata Barborka s Kačenkou nastoupila letos v září do školy v Hostivici.
Na jaře odcestuje Dvořák opět do tepla, aby se vyvaroval tradičních alergických potíží. "Ještě ale nevím kam," prohlásil.
Spolupráci se Svobodou si Dvořák pochvaloval. "Luděk chodí na tréninky s úsměvem, vládne u nás pohodička," prohlásil.
"Hodně mi pomáhá, že můžu trénovat s někým, že mám kolem sebe lidi, kteří chtějí zkoušet nové věci," vysvětloval. "Rád si o věcech povídám a taky rád ostatním radím. Zkvalitňuje to mé vlastní nasazení a získávám tak i novou motivaci," říkal.V případě, že by se rozhodl odjet na halové MS do Budapešti, musel by splnil limit, zřejmě na mítinku v Tallinnu. "Důležité je, aby vydrželo zdravíčko. Zatím jsem naprosto v pořádku," zaklepal hned na dřevo. "Ale mám namožený celý tělo, jsem z tréninku hodně utahanej," dodal s úsměvem.                                                                     ČTKiDNES.cz

Strana 66 z 67První   Předchozí   58  59  60  61  62  63  64  65  [66]  67  Další   Poslední